DEM Partili Aslan, Yerlikaya’ya sordu: Protestan din adamlarına “N-82 ve G-87” kodu verilerek Türkiye’ye girişlerinin engellendiği doğru mu?

DEM Parti’nin Süryani Mardin Milletvekili George Aslan, Türkiye’de Müslüman olmayan, farklı din ve inançlara mensup kesimlerin sık sık saldırı, nefret söylemi ve nefret suçlarına maruz kaldiğini ileri sürerek, yabancı uyruklu Protestan din görevlilerine “N-82 ve G-87” kodları verilerek Türkiye’ye girişlerinin engellendiğini, sınır dışı edilip oturum izinleri yenilenmediğini ileri sürdü.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na (TBMM) soru önergesi veren Aslan, Türkiye’de Müslüman olmayan, farklı din ve inançlara mensup kesimler sık sık saldırı, nefret söylemi ve nefret suçlarına maruz kaldığını, söz konusu suçların çoğu zaman cezasız bırakıldığını belirterek, bu saldırıların sistematik bir biçimde devam etmesine zemin hazırlandığını ileri sürdü. 

Yabancı din görevlilerinin vizeleri engelleniyor, sınır dışı etme artıyor: Türkiye’deki Protestanlar her an gönderilme endişesi yaşıyor

TIKLAYIN – Sınır dışı edilen Protestanların başvurusunu dayanaktan yoksun bulan AYM’de karşı oy: Kamu güvenliğine tehdit somut olarak ortaya konmalı

Protestanlardan hak ihlali raporu

Türkiye’de yaşayan Protestan toplumunun da saldırı ve hak ihlallerine maruz kalan kesimler arasında olduğunu ifade eden Aslan, iddiasına ilişkin Protestan Kiliseleri Derneği’nin ‘2023 Hak İhlalleri İzleme Raporu’na vurgu yaptı. Yabancı Protestan din görevlelerine kodlar verdilerek Türkiye’ye sokulmadığını ileri süren Aslan, rapora ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Protestanlara yönelik, kişi veya kurumlara sadece inançlarından ötürü nefret duyarak bu nefretini sözlü veya yazılı olarak belirten, kamuoyunda nefretin oluşması için kışkırtan nefret söylemlerinde önceki yıla göre artış yaşanmıştır. Yabancı uyruklu Protestan din görevlilerine ’N-82 ve G-87′ kodları verilerek Türkiye’ye girişleri engellenmiş, sınır dışı edilmiş veya oturum izinleri yenilenmemiştir.

Anayasa’nın 24  ve 25’inci maddelerine dikkat çekildi

Protestanların ibadet yeri kurma ve ibadet için kullanılan mekânların kullanımını sürdürme ve var olan ibadethaneleri kullanma talepleri ile ilgili sorunlar devam etmektedir. Türkiye’de din ve inanç özgürlüğü ile ilgili Anayasa’nın 24’üncü ve 25’inci maddelerinde “Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.” denilmektedir. Din ve inanç özgürlüğüne ilişkin bir diğer yasal çerçeve ise Meclis’in onayladığı ve Anayasa’nın 90’ıncı Maddesine göre Anayasa’nın da üzerinde olan uluslararası anlaşmalardır.“

Yerlikaya’dan yanıtlaması istenen sorular

Aslan, İiçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Yabancı uyruklu Protestan din görevlilerine “N-82 ve G-87” kodları verildiği doğru mudur? Doğruysa söz konusu kodların verilme gerekçesi nedir?

-Son on yılda Türkiye’den sınır dışı edilen Protestanların sayısı kaçtır? Bu kişiler hangi gerekçelerle sınır dışı edilmiştir? Bunların kaçı N-82 ve G-87 kodları ile sınır dışı edilmiştir?

-Son on yılda Protestanların sınır dışı edilme kararlarına karşı açmış oldukları mahkemelerin sonuçları nedir? Sonuçlanan ve devam eden mahkeme sayısı kaçtır?

-Son on yılda Protestan toplumuna karşı hangi suçlar işlenmiştir? Bu suçlardan ceza almış kişi sayısı kaçtır?

-Türkiye’de misyonerlik faaliyeti yürütmek suç mudur?

-Türkiye’de yaşayan Protestan toplumunun maruz kaldığı saldırı, nefret söylemi ve nefret suçlarının önlenmesi için hangi tedbirler alınmaktadır?

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x